Основні переваги газобетону
Популярності газобетон набув через свої корисні характеристики, але використання його в Україні значно невелике. Більшої популярності газобетон набув у Західної Європи.
Використання газобетону у малоповерховому будівництві на території України складає приблизно 20% від загальної кількості, у Великобританії – 40%, в той час як у Німеччині аж 70% .
Серед корисних властивостей газобетону можна виділити такі групи:
— легка за масою;
— технологічна в обробці;
— має високі теплоізоляційні властивості.
Що до властивостей газобетону: вага його є набагато легша аніж традиційної цегли, а об’ємна вага може коливатися у межах від 300 до 1200 кг/м3, при тому що об’ємна вага цегли становить від 1200 до 2000 кг/м3. Це сприяє зменшенню тиску будівлі на фундамент майже у 2-3 рази, та зменшує необхідність використання підйомних машин і сприяє збільшенню темпів будівництва. Ці фактори прямо впливають на кошторисну вартість будівництва.
Газобетон є легким у обробці. Різати його та свердлити можна ручним та електричним інструментом. Вже на будмайданчику газобетонному блоку можна надати будь-якого вигляду. Стіни з газобетону дуже легко свердляться, тому проведення електропроводки та інших комунікацій пройде без проблем.
Теплоізоляційні характеристики газобетону є досить високими. Коефіцієнт теплопровідності газобетону в сухому стані складає 0,12 Вт/м °С, при вологості 12% — 0,145 Вт/м °С. В той самий час, коефіцієнт теплопровідності керамічної цегли складає 0,55-0,64 Вт/м °С, ефективна — 0,25-0,5 Вт/м °С при марці М75-125.
Газобетон легко ріжеться
Інші властивості газобетону:
— стійкість до низьких температур (не менше F35);
— вогнетривкість класу А1 , може витримувати температуру до 300С (стійкий до побутових пожеж);
— газобетон є екологічно чистим;
—до гниття і старіння не схильний;
— має гарні звукоізоляційні властивості;
—витримує осьовий тиск до В2,5, а отже з газобетону можна зводити конструкції придатний для житла, комерційних та інших видів будівель до 20 метрів заввишки;
— за умов негерметичності, стіни з газобетону можуть «дихати», так само як і стіни з керамічної цегли. Шорстка структура сприяє легкому нанесенню штукатурки.
Недоліки газобетону
Судячи з усіх плюсів описаних вище, здається що газобетон – ідеальний будівельний матеріал, але все ж таки, він має недоліки та слабкості.
1. Крихкість – це найголовніше слабке місце газобетону, але варто пам’ятати, що це залежить від його марки. Газобетон зазвичай витримує великі тискові навантаження, але є дуже вразливим до ударів, тому при падінні або ударному навантаженню може виникнути тріщина, або ж він взагалі розколеться. Кидати та кантувати газобетоні блоки, особливо марок D300, D400, взагалі не можна, тож транспортування газобетоних блоків необхідно проводити у заводських упаковках на євро піддонах, і при цьому необхідно дотримуватись певних правил при його розвантажуванні та навантажуванні.
2. Через свою гігроскопічність, газобетон активно поглинає вологу (як при прямому контакті, так і з повітря), але при цьому він може набирати вагу, а тому погіршується його теплоізоляція та міцність. Переохолодження також може його зруйнувати, саме тому його не можна зберігати під відкритим небом, а зведені стіни, необхідно одразу облицьовувати. Саме через цю властивість, газобетоні блоки ніколи не використовують для зведення фундаменту.
3. Властивість швидкого поглинання газобетоном вологи перешкоджає нормальному процесу штукатурних робіт, адже він поглинає вологу з розчинів, через що вони швидко втрачаються свої еластичні властивості. Особливо це проявляється у спеку.
4. Зазвичай, виробники у своїх рекламний повідомленнях розповідають, що при роботі з газобетон ними блоками кваліфікація не має значення, але це не так, будівництво з газобетону має свою певну специфікацію, і тому потребує певних навичок та знань.
Основні конкуренти газобетону
Під час вибору матеріалу для будівництва, зазвичай на ряду з газобетон ними блоками розглядають варіанти будівництва з пінобетону або навіть звичайної керамічної цегли.
Властивості пінобетону є не такими простими, як у керамічної цегли, хоча вони і мають досить схожий зовнішній вигляд (за розміром, за кольором). Головною різницею між пінобетоном і газобетоном є їх технологія виробництва, а саме різниця у структурі пористості.
Повітря у пінобетоні закрито усередині пухирців, які утворюються шляхом рівномірного перемішування бетону та його рівномірно розподілу по всій масі. Через це, матеріал практично не дихає та не пропускає повітря. Але у цьому є і свої переваги, через те що пінобетон не є гігроскопічним, він є чудовим тепло ізолятором та морозостійким аніж газобетон. Попре це, спектр використання газобетону дуже обмеженим через недостатню механічну міцність. При автоклавній обробці газобетон має питому міцність 28-40 кгс/см2, у той час як пінобетон лише 9 кг/см2, саме через це зведення несучих конструкцій з нього неможливе. Пінобетон можна не утеплювати взагалі, або лише пінопластом, у той час як для утеплення газобетону використовують мінеральну вату.
Основним недоліком використання керамічної цегли – є її велика вага, що може бути у 4-6 разів більша за 1 подібний блок газобетону. Для зведення 1м3 стіни необхідно використати 1800 кг цегли, і лише 400 кг газобетону. Попре все міцність цегли більша аніж у блоку з газобетону, до того ж, з газобетону не можливо звести будинок вище за 4-5 поверхів, а з цегли без усіляких проблем зводяться 20-типоверхові будівлі. Основні характеристики газобетону зведені до таблиці 1.
Таблиця 1. Порівняння характеристики газобетону і керамічної цегли
Характеристика |
Керамічна цегла |
Газобетон |
Межа міцності на стиск (кг/см2) |
100-220 |
25-50 |
Водопоглинання (% по масі) |
8-12 |
20 |
Морозостійкість (цикл) |
50-100 |
50 |
Маса стіни 1м3 (кг) |
1200-2000 |
700-900 |
Теплопровідність (Вт/м К) |
0,32-0,5 |
0,09-0,12 |
Вогнестійкість (клас) |
1 |
1 |